Nowości

Odszedł Zbigniew Paszkiewicz

Otrzymałem bardzo smutną informację o śmierci Pana Zbigniewa Paszkiewicza. W wieku 89 lat po długiej i ciężkiej walce z chorobą odszedł od nas wyjątkowy Człowiek, Sybirak, wieloletni radny miasta Stalowej Woli, działacz Solidarności, wyjątkowo zasłużony dla Polski i Stalowej Woli. Propagator zdrowego stylu życia, trwania w abstynencji i aktywności sportowej.

Pan Zbigniew Paszkiewicz to prawdziwy „Człowiek Stalowej Woli” o wielkiej miłości do Polski, zawsze odważny, niezłomny, pracowity, mający w sobie wielką dyscyplinę, olbrzymią energię i determinację. Ukształtowany przez okrucieństwo wywozu Polaków na nieludzką ziemię ZSRR jako 8-letnie dziecko w 1939 roku, zawsze płonął miłością do Ojczyzny oraz wartości patriotycznych.

Poznałem Pana Zbigniewa Paszkiewicza jako młody radny w 2006 roku. Zawsze był dla mnie wzorem niezłomności w poglądach, konieczności występowania w obronie Mieszkańców i prawdy, która nie uznaje kompromisu. Uczył nas młodych samorządowców spojrzenia na to, co najważniejsze, na to co powinno stanowić fundament. Zawstydzał tak młodszych, jak i starszych swoją dyscypliną, punktualnością, poczuciem obowiązku.

Pomimo wieku i problemów ze zdrowiem nadal aktywnie uczestniczył w życiu miasta. Organizował piękne uroczystości patriotyczne, szczególnie związane z agresją ZSRR na Polskę 17 września oraz upamiętniające Polaków wywiezionych na nieludzką ziemię Sybiru. Swoim bolesnym doświadczeniem życiowym, miłością do Ojczyzny i drugiego człowieka chętnie dzielił się podczas zajęć edukacyjnych, uświadamiając młodym ludziom, jakie mają szczęście życia w wolnej Polsce i komu ją zawdzięczają.

ŚP Zbigniew Paszkiewicz był Przewodniczącym Związku Sybiraków w Stalowej Woli. Z Jego inicjatywy został powołany Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stalowej Woli. Dzięki Jego staraniom i fundacji ŚP Pana Zbigniewa Paszkiewicza stanął pomnik Matki Sybiraczki przed Bazyliką Konkatedralną w Stalowej Woli. Dzięki inicjatywie i determinacji ŚP Zbigniewa Paszkiewicza na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli stanął piękny Pomnik Katyński, zawierający nazwiska oficerów Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Policji Państwowej pochodzących z naszej ziemi, pomordowanych w Katyniu oraz innych miejscach kaźni. Pomimo zaawansowanego wieku uczestniczył w biegach ulicznych oraz Tropem Wilczym z okazji 1 marca, będąc prawie zawsze najstarszym uczestnikiem. Nie liczyło się miejsce zdobyte w tym biegu. Pan Zbigniew pokazywał w ten sposób, że wygrywa się coś ważniejszego.

Był niesamowitym, ciepłym, uśmiechniętym, wymagającym od siebie i innych Człowiekiem. W tym wszystkim zawsze był bardzo mocno zanurzony w Bogu. Mocno wierzę, że dobry Bóg wita go dzisiaj na mecie Jego biegu życia, biegu jakże niełatwym, trudnym, pełnym cierpienia, a jednocześnie wypełnionym dobrymi uczynkami miłości do Ojczyzny i drugiego człowieka.

Panie Zbigniewie z serca dziękuję za piękne życie dla Polski i dla Stalowej Woli, dla mnie również. Niech Bóg pocieszy pogrążoną w bólu Żonę, Dzieci oraz najbliższych, którym składam szczere wyrazy współczucia.

Lucjusz Nadbereżny

Prezydent Miasta Stalowej Woli

 

/Stalowawola.pl

Mają fantazję i literackie uzdolnienia

Książki, dyplomy oraz zestawy bibliotecznych gadżetów – to nagrody, jakie otrzymali laureaci konkursu literackiego ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli.
Zadanie było oryginalne: na podstawie zdjęcia uwieczniającego kilka przypadkowych i niepowiązanych ze sobą przedmiotów należało ułożyć opowiadanie. Tak, aby wszystkie sfotografowane przedmioty znalazły się w treści krótkiego utworu literackiego. Nie było to proste, bowiem jak połączyć ze sobą bumerang, tipi, zegar, konia szachowego, sowę, magnes na lodówkę ze znanymi zabytkami, porcelanową baletnicę oraz muszlę czy piramidę? Oprócz uzdolnień literackich należało wykazać się więc także kreatywnością i fantazją.
Jak się okazało z wyzwaniem tym najlepiej poradzili sobie trzej młodzi panowie - uczniowie szkół z powiatu stalowowolskiego, których biblioteka postanowiła uhonorować dyplomami i nagrodami. I miejsce zajął Jakub Gałka, II miejsce - Franciszek Pałczyński, zaś III miejsce - Cezar Łepski.
– Chcieliśmy pobudzić wyobraźnię i kreatywność wśród uczniów szkół podstawowych, zachęcić do rozwijania umiejętności literackich, czy w pewien sposób zorganizować czas wolny dzieci i młodzieży w czasie epidemii i myślę, że to się udało – podsumowuje Ewa Biały, dyrektor stalowowolskiej biblioteki.
Konkurs ogłoszono jeszcze w maju podczas Tygodnia Bibliotek, rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród odbyło się 29 oraz 30 czerwca 2020 roku. Odbiór nagród przez laureatów ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju nastąpił z zachowaniem reżimów sanitarnych.

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność