Nowości

Blisko 17 mln zł wsparcia dla samorządów z Powiatu Niżańskiego z Funduszu Inwestycji Samorządowych

W czwartek 25 czerwca 2020 roku, podczas konferencji zorganizowanej przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Nisku, Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber wręczył Staroście Niżańskiemu Robertowi Bednarzowi oraz Wójtom i Burmistrzom samorządów gminnych, symboliczne promesy z kwotą wsparcia z Funduszu Inwestycji Samorządowych, przyznaną im na cele inwestycyjne, np. drogowe, kanalizacyjne, oświatowe, infrastrukturę kulturalną, zdrowotną itp. i zasilenie budżetu. Termin wykorzystania środków upływa z końcem 2022 roku.
Powiat i Gminy otrzymały wparcie w wysokości 16.769.722 zł, z czego Powiat prawie 5 mln zł a Gminy blisko 12 mln zł. Szczegółowy podział przyznanych środków przedstawia się następująco:
Powiat Niżański – 4.969.399 zł,
Gmina Harasiuki – 1.546.502 zł
Gmina Jarocin – 1.544.650 zł
Gmina Jeżowe – 1.465.950 zł
Gmina Krzeszów – 1.609.618 zł
Gmina i Miasto Nisko – 4.099.451 zł
Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem – 500.000 zł
Gmina i Miasto Ulanów – 1.034.152 zł.
Promesy odebrali Burmistrzowie: Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem Waldemar Grochowski, Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz, Wójtowie: Gminy Harasiuki – Krzysztof Kiszka, Gminy Jarocin – Zbigniew Walczak, Gminy Jeżowe – Marek Stępak i Gminy Krzeszów Stanisław Nowakowski, którzy na ręce Wiceministra Rafała Webera złożyli serdeczne podziękowania za otrzymaną pomoc, tak potrzebną w tym trudnym czasie, oraz przedstawili cele, na które zostanie ona przeznaczona.
- To bardzo cenne i ważne, że samorządy w trudnych czasach koronawirusa mogą liczyć na wsparcie władz centralnych. Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w trybie pilnym, w odpowiedzi na problemy samorządów związane z mniejszymi wpływami do budżetu przez COVID-19, został stworzony przez rząd Premiera Mateusza Morawieckiego, w ramach samorządowej tarczy antykryzysowej, Fundusz Inwestycji Samorządowych. To pomoc tak potrzebna dla JST, niezbędna w realizacji prowadzonych bądź zaplanowanych do realizacji inwestycji. Środki te mogą zostać spożytkowane na różne cele, jak np. budowę dróg, kanalizacji, szkoły, boiska sportowego. To władze lokalne zadecydują, na jaki cel przeznaczyć otrzymane środki. Blisko 17 mln zasili budżety Gmin i Powiatu, w tym do samych gmin Powiatu Niżańskiego trafi koło 12 mln zł. W skali całego kraju jest to kwota 6 mld zł – powiedział Wiceminister Rafał Weber.
W konferencji, oprócz Starosty i Wójtów i Burmistrzów, udział wzięli również: Wicestarosta Adam Mach, Członek Zarządu Powiatu Niżańskiego Tomasz Podpora, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Radny Gminy i Miasta Nisko Józef Sroka oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Nisku i przedstawiciele mediów.

RUSZAJĄ DZIAŁANIA "BEZPIECZNE WAKACJE 2020"

Zakończenie roku szkolnego jest inne niż zazwyczaj. I choć przez wiele tygodni uczniowie nie uczęszczali do szkoły, to z utęsknieniem czekają na wakacje. W tym roku, z pewnością i one będą odmienne. Oprócz zagrożeń, jakie mogą pojawić się podczas podróży, wypoczynku w górach, nad wodą, czy nawet w miejscu zamieszkania, musimy pamiętać, że wciąż jesteśmy w stanie epidemii, co wymaga od nas dodatkowej ostrożności i zdyscyplinowania. Dziś, podkarpaccy policjanci spotkali się z dziennikarzami, by zaprezentować działania, jakie podejmować będzie Policja, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom podczas letnich miesięcy.

Dziś podczas briefingu prasowego, nadkom. Marta Tabasz-Rygiel - rzecznik prasowy, kom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego oraz podinsp. Alina Pieniążek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zaprezentowali przedsięwzięcia, jakie będzie podejmować Policja, podczas wakacyjnych miesięcy.

Więcej policjantów w atrakcyjnych turystycznie miejscach

Z uwagi na epidemię, wiele osób zrezygnuje z wyjazdów zagranicznych i będzie szukało miejsc do wypoczynku w kraju. Jesteśmy przygotowani, że Bieszczady, Beskid Niski, popularne kąpieliska i miejscowości Podkarpacia przyciągną mieszkańców i turystów. W wakacje wzmacniamy jednostki Policji w powiatach, które są atrakcyjne turystycznie, kierując tam dodatkowych policjantów.

W okresie wakacyjnym, do 31 sierpnia działać będzie sezonowy Posterunek Policji w Solinie. Będzie on utworzony również nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Mimo że w tym sezonie kąpielisko będzie zamknięte, jego wody i brzeg patrolować będą policjanci na wypadek, gdyby ktoś próbował omijać zakazy.

Bezpieczeństwo na drogach

Przez najbliższe dwa miesiące wiele osób będzie podróżowało podkarpackimi drogami, spodziewamy się zwiększonego ruchu. Dla policjantów to okres wzmożonej pracy. Będą kontrolować autobusy wiozące dzieci na wakacyjny wypoczynek, sprawdzą stan techniczny autokarów, ich wyposażenie, a także dokumenty, które muszą mieć kierowcy. Skontrolują również trzeźwość kierujących. Prezentujemy miejsca na terenie województwa podkarpackiego, gdzie odbywają się kontrole autokarów. Zachęcamy, żeby z tych kontroli korzystać i umawiać się na nie, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem.

W trakcie wakacyjnych kontroli policjanci będą zwracać szczególną uwagę na:

  • trzeźwość kierujących;
  • stan techniczny pojazdów;
  • braki w wyposażeniu;
  • dobór miejsc postoju w czasie podróży;
  • dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze;
  • właściwy załadunek sprzętu wypoczynkowego oraz bagaży.

Podobnie, jak przed rokiem, pierwszego dnia wakacji uruchamiamy wirtualną mapę, stworzoną w Biurze Ruchu Drogowego KGP, na której każdego dnia będą zaznaczane miejsca, w których doszło do śmiertelnego wypadku. Czerwonymi punktami oznaczone zostaną miejsca, gdzie minionej doby w wypadku zginął człowiek. Następnego dnia, te punkty zmienią kolor na czarny, a nowe miejsca znów zostaną wskazane czerwonymi punktami. Mapa zostanie uzupełniona o informacje o każdym z tych wypadków.

Działania profilaktyczno-edukacyjne

Niestety izolacja uniemożliwiła nam przedwakacyjne spotkania z uczniami i ich opiekunami. Zawsze te rozmowy wykorzystywaliśmy na to, aby przypomnieć zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Mówiliśmy o zagrożeniach nie tylko nad wodą, w górach, na podwórku czy w gospodarstwie, ale sporo uwagi poświęcaliśmy też cyberzagrożeniom. O ile będzie to możliwe, podczas wakacji policjanci będą odwiedzać miejsca letniego wypoczynku dzieci i młodzieży, jesteśmy otwarci też na spotkania on-line. Będziemy, już po raz kolejny, włączać się w akcję "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą", która w tym roku została poszerzona o tematykę bezpieczeństwa w górach.

Zachęcamy do tego, aby zaangażować dzieci do wzięcia udziału w konkursach profilaktycznych, jakie zaplanowaliśmy już w lipcu, to między innymi konkurs plastyczny i na profilaktyczny spot filmowy. O szczegółach piszemy tutaj. Może staną się one pretekstem do rozmów o bezpieczeństwie.

Bezpieczeństwo w stanie epidemii

Nie możemy zapominać, że wciąż obowiązują obostrzenia związane z epidemią. Zachowanie dystansu jest koniecznością. Pamiętajmy o obowiązku zasłaniania nosa i ust, gdy korzystamy z komunikacji publicznej, robimy zakupy, wchodzimy do urzędu czy kościoła.

 

/KPP Stalowa Wola

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność