Nowości

Stalowa Wola miastem z piasku i serc

14 czerwca 1939 roku zostały poświęcone Zakłady Południowe, późniejsza Huta Stalowa Wola, wraz z naszym miastem. Do Stalowej Woli przyjechały wówczas najważniejsze osoby w kraju: prezydent Ignacy Moscicki, Eugeniusz Kwiatkowski – twórca Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po 82 latach wciąż pamiętamy o tym doniosłym wydarzeniu. W ramach obchodów rocznicy poświęcenia odbyła się prapremiera filmu „Miasto z piasku i serc. Stalowa Wola” opowiadającego o naszej niezwykłej historii.

– Nie przypadkowo COP powstał w widłach Wisły i Sanu. Ziemia tu była nieurodzajna – piasek, ale mieszkańcy, którzy tu mieszkali byli gorącego serca. Serca, które budowało Stalową Wolę i nasz kraj. Po wielu latach historia zatacza koło. Huta Stalowa Wola znów staje się liderem, producentem, dostarcza wozy bojowe dla polskiej armii, a Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli wraz z samorządem stara się o to, aby nasze miasto było nowoczesne, przyjazne dla wszystkich, którzy chcą tu mieszkać, chcą tu się osiedlić – mówił podczas prapremiery Stanisław Sobieraj przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Film dokumentalny „Miasto z piasków i serc. Stalowa Wola” opowiada o wielkim projekcie o nazwie Stalowa Wola i ludziach, którzy go realizowali. Po projekcji zebrali mieli możliwość rozmowy z twórcami i bohaterami filmu. Co należy podkreślić, reżyser filmu Tadeusz Arciuch pochodzi właśnie ze Stalowej Woli. Urodził się tu, tu chodził do szkoły podstawowej i pierwszej klasy liceum, a następnie przeniósł się z rodzicami do Warszawy.

– Od pewnego czasu Stalowa Wola śni mi się po nocach i wracam w snach do krainy szczęśliwości. Zainteresowanie historią Stalowej Woli natomiast pojawiło się w wieku dojrzałym. Zawsze wracam tu z dużą przyjemnością i z sentymentem chodzę po ulicach – mówił reżyser filmu.

W ramach obchodów poświęcenia Zakładów Południowych i Stalowej Woli odbyła się także Msza św. w intencji miasta Stalowej Woli, jej budowniczych i mieszkańców.

Organizatorem wydarzenia był Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli, a także: Stanica Kresowa, TVP Historia, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

 

/Stalowawola.pl

Uczeń RCEZ w Nisku finalistą Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości

Sukcesy uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku w olimpiadach technicznych mają wieloletnią tradycję.  Kolejne roczniki młodych, zdolnych ludzi biorą udział w eliminacjach, awansują i zdobywają tytuły finalistów i laureatów. Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości ma charakter naukowo-techniczny i ma na celu zainteresowanie młodzieży problematyką innowacyjności, kształtowania twórczego myślenia. Jej organizatorem jest Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów.

W dniach 29 i 30 maja 2021 r w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie odbywały się finały Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.  W ścisłym, ogólnopolskim finale uczestniczył Bartosz Zięba, uczeń RCEZ w Nisku - klasy 2 A technik informatyk mundurowy. Znalazł się on wśród 31 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski.  Był to jego debiut w zmaganiach olimpijskich – zdobył tytuł finalisty.  Bartosz Zięba wraz z dyrektorem Wacławem Piędlem oraz opiekunem dydaktycznym Marianem Chrapko, reprezentował Podkarpacie Okręg Północny. Uczeń w swojej relacji podkreślał wspaniałą atmosferę w czasie zawodów oraz możliwość poznania kolegów i koleżanek z innych szkół. Było to dla niego bezcenne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w kolejnym roku.  Bartosz jest uczniem, dla którego nauka jest pasją i przyjemnością. W szkole na lekcjach stara się maksymalnie wykorzystać czas, swoje zdolności i rozwijać zainteresowania poprzez udział w konkursach organizowanych w szkole oraz poszukiwać inspiracji w zajęciach dodatkowych.

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku jest szkołą, w której uczniowie mogą zdobywać dobry, poszukiwany na rynku pracy zawód oraz rozwijać się wszechstronnie.

Organizatorzy olimpiady zapewnili młodzieży bardzo dobre warunki, liczne atrakcje, m.in. wycieczkę do Kołobrzegu.

Gratulujemy Bartoszowi tytułu finalisty Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

Tekst i zdjęcia: Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku

Przenosimy mrowiska mrówki rudnicy

Kto z nas idąc do lasu nie natknął się na mrowisko? Te niesamowite zwierzęta wypracowały swoisty system funkcjonowania. Poruszają się w niby nie uporządkowany sposób, a jednak każdy członek mrówczej społeczności wie co ma robić. Samorząd miasta też wiedział dobrze co robić w sytuacji, gdy podczas prac przy ścieżce rowerowej w okolicy Parku Zimnej Wody napotkał na trzy mrowiska. Od 8 czerwca trwa proces przeniesienia mrówczej kolonii do bezpiecznego miejsca.

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność