Nowości

Ukazała się kolejna książka Dionizego Garbacza

W czwartek 11 sierpnia zostanie zaprezentowana najnowsza książka Dionizego Garbacza, której wydanie wsparło Miasto Stalowa Wola, a część fotografii udostępniło Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Wydawcą jest niedawno powstała Fundacja Dionizego Garbacza Stalovianum. Publikacja nosi tytuł „Żydzi w Rozwadowie i Stalowej Woli. Czas wojny i okupacji”.

Tak wygląda tegoroczna pieczęć Narodowego Czytania 2022

Trwają przygotowania do tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Wciąż zachęcamy tych, którzy chcą wspólnie czytać 3 września, aby zgłosili swój udział w Czytelni Głównej do 15 sierpnia. A do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli dotarł już specjalny stempel, którego odbicie będzie można umieścić na pamiątkę w swoim egzemplarzu „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.

Przesyłka dotarła do naszej książnicy wprost z kancelarii Prezydenta RP, razem z okolicznościowymi kartkami.
Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

 

/MBP Stalowa Wola

Niżański Festiwal Kultury Łowieckiej

Na Placu Wolności w Nisku w minioną niedzielę, 7 sierpnia, miała miejsce V edycja Niżańskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej. Także i w tym roku celem imprezy było ukazanie piękna myśliwskich tradycji, zwyczajów, gwary, muzyki i sztuki.

Tegoroczne niżańskie święto myśliwych odbyło się pod patronatem Wiceministra Sprawiedliwości Marcina Warchoła. Jego organizatorami byli Burmistrz Gminy i Miasta Nisko, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu, Nadleśnictwo Rudnik nad Sanem oraz Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”.

Podczas części oficjalnej nastąpiła uroczysta prezentacja sztandarów kół łowieckich, których w tym roku było aż 23. Następnie Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk oraz Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł złożyli podziękowania kołom łowieckim.  Tradycyjnie wręczono odznaczenia zasłużonym myśliwym oraz nagrody za wkład w szerzenie kultury łowieckiej. Odznaczenia wręczył także przedstawiciel Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia. Nie zabrakło ceremonii ślubowania myśliwskiego, podczas której młodzi myśliwi wypowiedzieli piękne słowa roty myśliwskiej.

W części artystycznej na scenie wystąpiła Myśliwska Orkiestra Dęta „Echo Kniei” ze Szczebrzeszyna, Capella Zamku Rydzyńskiego, Zespół Sygnalistów „Raróg” z ZO PZŁ w Tarnobrzegu, Niżański Chór Seniora „Echo”, Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” przy RDLP w Lublinie. Odbyły się również koncerty w wykonaniu Wabiarzy i Sygnalistów pt.” Jesienne Echa Kniei” oraz Jazz Band NCK „Sokół” Nisko.

Tradycją stały się już pokazy psów ras myśliwskich oraz sokolnictwa. Na imprezie nie zabrakło atrakcji dla smakoszy potraw z dziczyzny oraz lokalnych smakołyków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich. Kulinarną perełką tego dnia był gulasz z dziczyzny przyrządzony przez Leszka Kosiora.

Festiwalowi towarzyszyły liczne atrakcje, w tym pokazy łucznictwa, dziesiątki stoisk ze zdrową polską żywnością, wystawy trofeów myśliwskich i przedmiotów kolekcjonerskich, a także promocje książek związanych z łowieckimi tradycjami,  zorganizowane przy stoiskach Kół Łowieckich. Dostępne były również stoiska Biblioteki Miejskiej w Nisku, KP Policji w Nisku, Urzędu Gminy i Miasta Nisko, Tygodnika „Sztafeta”, Klubu Dian „Wadera” ZO PZŁ Tarnobrzeg i Lasów Państwowych. Na najmłodszych czekały konkursy i zabawy.

Galeria zdjęć

 

/Nisko.pl

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność