Nowości

SPOTKANIE KONSULTACYJNE W SPRAWIE TWORZENIA STRATEGII

W dniu 4 sierpnia 2022r. w Urzędzie Gminy Radomyśl nad Sanem odbyły się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia „Lasowiacka Grupa Działania” na lata 2023-2027 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Nowa strategia będzie podstawowym dokumentem określającym cele, priorytety i kierunki rozwoju dla obszaru działania LGD, a proces jej tworzenia ukierunkowany jest głównie na: innowacyjność, cyfryzację, środowisko i klimat, zmiany demograficzne, partnerstwo w realizacji LSR w szczególności poprzez wspólną realizację przedsięwzięć i projektów.

W spotkaniu udział wzięli lokalni liderzy, radni, sołtysi, przedstawiciele samorządu gminnego, kultury, stowarzyszeń.

Podczas warsztatów uczestnicy zidentyfikowali mocne i słabe strony gminy oraz szanse i zagrożenia. Dzięki konsultacjom zostały określone najważniejsze cele i działania do realizacji na etapie wdrażania LSR i wypracowane kierunki rozwoju Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach PROW na lata 2023-2027.

Ankieta diagnostyczna na potrzeby opracowania Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia "Lasowiacka Grupa Działania"

Fiszka projektowa

tekst: pch
fot. D. W

UCZESTNICY WAKACYJNEJ PÓŁKOLONII ODWIEDZILI NIŻAŃSKĄ KOMENDĘ

Policjanci z Niska gościli wczoraj dzieci uczestniczące w półkolonii. Najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się, jak pracują policjanci różnych pionów oraz zwiedzić pomieszczenia dla osób zatrzymanych. Spotkanie było przede wszystkim okazją do tego, aby porozmawiać o bezpieczeństwie podczas wakacji.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Nisku gościli wczoraj dzieci uczestniczące w półkolonii zorganizowanej prze szkołę językową JB. W trakcie wycieczki po komendzie, najmłodsi zobaczyli stanowisko dyżurnego policji oraz odwiedzili każdy wydział, w którym pracują policjanci.

Spotkanie było okazją do przypomnienia dzieciom, jak bezpiecznie spędzać wakacje, zwłaszcza nad wodą oraz jak zachować się w stosunku do osób obcych. Najmłodsi zwiedzili pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz mogli przyjrzeć się codziennej pracy policjantów. Niemałą atrakcją okazała się również wizyta w policyjnym magazynie, w którym dzieci mogły przymierzyć kamizelki ochronne, kaski oraz zobaczyć z bliska sprzęt wykorzystywany przez policjantów do zabezpieczeń imprez masowych.

Dzieci miały również okazję wsiąść do radiowozu i zobaczyć wyposażenie używane przez policjantów podczas codziennej służby. Spotkanie było doskonałą okazją do utrwalenia podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wakacji, a przypominać im o tym będą rozdane broszury dotyczące zasad bezpiecznego zachowania nad wodą, w wodzie i na wodzie. Ponadto, dzieci otrzymały od policjantek słodkie upominki oraz smycze i elementy odblaksowe.

W podziękowaniu za wizytę funkcjonariusze otrzymali od dzieci piękne laurki.

 

/KPP Nisko

Konkurs na film o Lasowiakach

Tajemnice XIX – wiecznej wsi? Próby rozwikłania lasowiackiej gwary? A może wspominki babci Gieni? Poruszcie swoją wyobraźnię, stwórzcie „Krótki Film o Lasowiakach” i wygrajcie nagrody.

DLA KOGO?

Do udziału w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zapraszamy autorów maksymalnie siedmiominutowych utworów audiowizualnych, które w dowolnej formie odwołują się do dziedzictwa i kultury ludowej Lasowiaków. Filmy są zgłaszane w dwóch kategoriach – głównej (bez ograniczeń wiekowych) i młodzieżowej (dla młodzieży w wieku szkolnym). Prace konkursowe mogą być realizowane zarówno z użyciem profesjonalnego jak amatorskiego sprzętu, w tym również telefonów komórkowych. Liczy się przede wszystkim pomysł, staranność wykonania i przedstawienie tematu kultury Lasowiaków.

O CZYM?

Lasowiacy – grupa etnograficzna z terenów Puszczy Sandomierskiej, z wyróżniającą się kulturą ludową, wzornictwem, muzyką, śpiewem, gwarą – dają szerokie pole do twórczej wypowiedzi. Celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowania ich kulturą poprzez kreatywne i nieszablonowe formy filmowe. Zgłoszone utwory mogą prezentować zarówno tradycyjne formy kultury lasowiackiej jak jej współczesne ujęcie, a także daleko idące inspiracje elementami tej kultury. O Lasowiakach wiele można dowiedzieć się np. odwiedzając niezwykle ciekawy Skansen w Kolbuszowej lub choćby wchodząc na stronę internetową Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.  http://www.muzeumkolbuszowa.pl/

DO KIEDY?

Filmy należy zgłaszać do dnia 30 sierpnia 2022. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas Finału II Festiwalu Kultury Lasowiackiej18 września 2022 w Stalowej Woli.

JAKIE NAGRODY?

Na zwycięzców w obu kategoriach czekają nagrody rzeczowe (kat. młodzieżowa) i finansowe (kat. główna). Łącznie do rozdania mamy minimum 6 000 zł, a laureat pierwszego miejsca kat. głównej może liczyć na nagrodę 2 000 zł!

JAK ZGŁOSIĆ?

Film należy zgłosić za pomocą formularza online. https://forms.gle/7s93d2azQiDsVu796

Przed zgłoszeniem obligatoryjnie należy zapoznać się z regulaminem.

Konkurs odbywa się w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Lasowiackiej.

Więcej informacji pod numerem telefonu 17 853 52 57 w.32, e-mail: k.mazurkiewicz@kulturapodkarpacka.pl

Regulamin konkursu

 

 

/Stalowawola.pl

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność