Nowości

ZIMOWE MISTRZOSTWA OKRĘGU PODKARPACKIEGO

W sobotę i niedzielę (14-15 listopada), na pływalni MOSiR Sanok, zawodnicy z Podkarpacia ścigali się o tytuły mistrzowskie. Do samego końca nie wiedzieliśmy czy one się odbędą. Były zaplanowane w Dębicy. Udało się je zorganizować w Sanoku.

Wszystko odbywało się zgodnie z przepisami wytyczonymi przez SANEPID i PZP.

„MOTYLA” MOSiR Stalowa Wola reprezentowało 14 zawodników z roczników 2008, 2007, 2006, 2005 i 2004. Wszyscy wykazali się wyraźną progresją wyników, nawet ci którzy mieli przerwy w cyklu treningowym związane chorobą lub kwarantanną.

Bardzo dobrze wypadli, debiutujący na Mistrzostwach Okręgu, zawodnicy z rocznika 2008, Dawid Kanty, Weronika Ambroszko i Emilia Olko, która wywalczyła tytuł „Najlepszej Zawodniczki Mistrzostw”. Trójka zawodników z rocznika 2006, walcząca o udział w Zimowych Mistrzostwach Polski, potwierdziła swoją wartość – Wiktoria Kalamarz, Igor Hryniszyn i Maksym Nowak.

Łącznie „MOTYLE” zdobyły 22 medale, 2 złote, 12 srebrnych i 8 brązowych.

Medale zdobywali:

Emilia Olko – 6 medali – 2 brązowe na 50 i 100 klasycznym, 2 srebrne na 50 grzbietem i 100 zmiennym i 2 złote na 50 i 100 kraulem. (1 miejsce w klasyfikacji najlepszy zawodnik)

Wiktoria Kalamarz – 3 medale – brązowy na 50 kraulem i 2 srebrne na 50 i 100 klasycznym.

Weronika Ambroszko – srebrny medal na 50 grzbietem.

Dawid Kanty – brązowy medal na 50 kraulem i 2 srebrne na 100 kraulem i 100 zmiennym.                 (4 miejsce w klasyfikacji najlepszy zawodnik)

Igor Hryniszyn – 3 medale – 2 brązowe na 50 i 100 klasycznym i srebrny na 200 klasycznym.             (5 miejsce w klasyfikacji najlepszy zawodnik)

Maksym Nowak – 3 medale – brązowy na 50 grzbietem i 2 srebrne na 100 i 200 grzbietem.

Adam Procnal – 3 medale – brązowy na 100 motylkowym i 2 srebrne na 200 i 400 zmiennym.

Obecnie trwają „ostre” przygotowania do Zimowych Mistrzostw Polski 14 latków które odbędą się 18-20 grudnia w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Zapis spotkania autorskiego z Katarzyną Ryrych

16 listopada przez profil facebookowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli, można było śledzić spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych, autorką książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Kto przegapił relację na żywo, może zobaczyć jej zapis na kanale YouTube czy stronie www MBP.
W swojej twórczości pisarka wiele miejsca poświęca dzieciom i młodzieży, ich rozterkom, problemom w okresie dorastania. - Bardzo łatwo jest napisać książkę o młodych ludziach, którzy problemów nie mają. Młodzież, która ma jakiś próg, barierę czy przeciwność, z którą musi się zmierzyć jak w książce „Król”, „Bachor” czy „Jasne dni, ciemne dni” powinna być opisana, a temat poruszony – mówi Katarzyna Ryrych.
Autorka dotyka delikatnych tematów jak odmienność, w książce „Wyspa mojej siostry” jest to brak tolerancji na dziewczynkę z zespołem Downa, w „Lecie na Rodos”, obala mity na temat autyzmu. Książka „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych” przedstawia niepełnosprawność z zupełnie innej strony.
- Pamiętam, że na jednym ze spotkań autorskich był chłopak na wózku, który jak się okazało świetnie strzelał z łuku. Mało tego, zdobywał europejskie puchary (…). Tak naprawdę to trzeba się zastanowić, czego należy się obawiać? Ludzi odmiennych, czy wyobrażeń o nich – podsumowuje Katarzyna Ryrych.
Autorka nie stroni od przekazywania wydarzeń historycznych dzieciom i młodzieży. W książkach „Denim blue” i „Zyg-zyg marchewka” opisuje życie młodych ludzi w PRL-u. Z kolei „Wilczek” jest zapisem stanu wojennego w Polsce, oczyma 6 – letniego chłopca, natomiast książka „Apoteker” przedstawia skromnego i mało znanego aptekarza krakowskiego, który niósł pomoc mieszkańcom getta krakowskiego.
Katarzyna Ryrych – z wykształcenia anglistka, z zamiłowania: malarka i pisarka, autorka licznych książek dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu, jak pieszczotliwie mówi o dzieciach. Czterokrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, w którego ostatniej, V edycji zdobyła także Grand Prix. Jej książki otrzymały m.in.: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Książkę Roku Polskiej Sekcji IBBY, zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz  międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities.  Lubi rowerowe wyprawy, truskawki ze śmietaną i książki, które kupuje nałogowo.
Spotkanie online zostało zorganizowane w ramach zadania „Biblioteczne teatralia z wartościami w tle”, w programie „Partnerstwo dla książki 2020”, dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

 

Ostatnie komentarze

O nas

Niezależny portal miasta

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Nawigacja

Nasza społeczność