obecnie
15° C
jutro
20° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    22 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    658 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1059 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    79 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    85 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    119 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    274 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

„Stalowy ring” – wyjątkowa promocja unikalnej książki o boksie

12 października 2016 10:01, autor: stalowawola.pl
W hali sportowo-widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli, w miniony piątek, odbyła się promocja książki autorstwa Romana Niwierskiego „STALOWY RING. Historia sekcji bokserskiej w Zakładowym Klubie Sportowym „Stal” Stalowa Wola w latach 1939-1977”, której wydawcą jest Urząd Miasta Stalowej Woli. Stanowi ona bardzo interesującą i szczegółową, co jest istotnym atutem tej pozycji, monografię stalowowolskiego pięściarstwa, którego sukcesy, szczególnie starszym kibicom boksu w kraju, są znane. Dwa tytuły drużynowego wicemistrza Polski „ZKS Stal” Stalowa Wola w latach 1960/61 i w 1973 r. Szarfy mistrzowskie i medale Mistrzostw Polski w rywalizacji indywidualnej, zarówno w gronie juniorów jak i seniorów. Występy w barwach narodowych w najważniejszych zawodach rangi mistrzowskiej, od kontynentalnej począwszy, a na olimpijskiej skończywszy. Wszystkie te wydarzenia, dzięki autorowi, nie tylko zostały ocalone od zapomnienia, ale są za sprawą tej interesującej publikacji, przeżywane od nowa.

O swojej pracy nad książką i o historii boksu w Stalowej Woli opowiadał Roman Niwierski. Dla części uczestników tego wydarzenia była to sentymentalna podróż do lat minionych i wspomnień. Dla innych możliwość poznania czegoś nowego.

„Jesteśmy w miejscu, gdzie historia zatoczyła koło. Czterdzieści lat temu 14 listopada 1976 roku na tej hali, „ZKS Stal” Stalowa Wola walcząc w II lidze z Górnikiem „Pszów” rozegrała swój ostatni mecz. Wygrała z dużą przewagą, 16:4. Historia sekcji bokserskiej to nie tylko trofea ozdobione cennymi kruszcami. Każdy z tych hutniczych wojowników był zwycięzcą dla samego siebie. Jeżeli często mówi się o „polskiej szkole boksu”, to należy dobitnie stwierdzić, że w Stalowej Woli istniała co najmniej szkółka tej dyscypliny sportowej, w której szlifowano diamenty” – powiedział Roman Niwierski.

Podczas spotkania promującego książkę stalowowolscy adepci sztuki pięściarskiej z miejscowego Klubu Sportowo – Bokserskiego „Feniks” STALOWA WOLA zaprezentowali w ringu swoje umiejętności. Zawodnicy zostali uhonorowani pucharami przez Prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego.

W trakcie promocji wystąpienia mieli: Janusz Stabno – Rzecznik prasowy Polskiego Związku Bokserskiego w Warszawie oraz Tomasz Jagodziński – Dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, którzy z uznaniem wyrażali się o pracy stalowowolskiego historyka, regionalisty i mistrzowskim sposobie prezentacji dorobku bokserów „ZKS Stal” Stalowa Wola. Ze zbiorów Muzeum mieliśmy możliwość oglądać unikalne eksponaty związane z pięściarstwem polskim oraz archiwalny film „Finał Mistrzostw Europy w boksie. Warszawa – 1953”.

Podczas wspomnień o stalowowolskim boksie nie mogło zabraknąć wywiadu z legendarnym „Pancernikiem kieszonkowym”, czyli Lucjanem Trelą – olimpijczykiem z Meksyku (1968), dwukrotnym uczestnikiem Mistrzostw Europy (1967 i 1973) oraz pięciokrotnym mistrzem Polski.

Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj, organizatorzy spotkania, nie zapomnieli o głównych bohaterach pięściarskich sukcesów miejscowej „Stali” z lat minionych, zawodnikach i trenerach. Były więc podziękowania, wyróżnienia i pamiątkowe zdjęcie w ringu.

Wśród licznych gratulacji i podziękowań znalazł się również list Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart adresowany do Prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, w którym czytamy „Proszę pozwolić, że mimo mojej nieobecności, za pośrednictwem Pana Prezydenta pogratuluję autorowi publikacji. Lektura Pana najnowszego dzieła pozwala na bliższe poznanie historii stalowowolskiego boksu na przestrzeni lat 1939-1977, która zapisała się złotymi kartami w dziejach krajowego i światowego pięściarstwa.”

„Jesteśmy dumni, że Stalowa Wola była „twierdzą nie do zdobycia”. Myślę, że dzisiejszy dzień jest okazją do wielu wspomnień. Przykład legend stalowowolskiego boksu niech będzie wzorem dla naszej młodzieży i młodego pokolenia. Jest niewiele książek, które potrafią docenić lokalnych bohaterów. Ta, o historii Stalowej Woli, o ludziach o stalowej woli, jest jedną z nich. Mam nadzieję, że takich publikacji będzie więcej” – powiedział podczas wystąpienia Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.





Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.