obecnie
15° C
jutro
20° C
sstw
Czy powinny wrócić niedziele handlowe?


Ostatnio na forum

  • Zawód OZE
    22 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Dobry ortodonta?
    658 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Pomysł na biznes
    1059 wyświetleń
    3 odpowiedzi
  • Sprzątanie po zmarłych
    79 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Usługi malowania wnętrz w Sta…
    85 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Holter
    119 wyświetleń
    0 odpowiedzi
  • Grecja - gdzie się wybrać?
    274 wyświetleń
    0 odpowiedzi
Przejdź do forum

Archeolodzy odkrywają przeszłość Pysznicy. Znaleziono ludzkie szczątki

18 września 2018 22:16, autor: zomo
Na szczątki ludzkich kości, popielnice, naczynia natrafili archeolodzy w Pysznicy. Znaleziska zostały odkryte przy drodze powiatowej w Pysznicy, gdzie przygotowywana jest działka pod budowę stacji paliw.

W tej chwili prace archeologiczne trwają już 2-gi tydzień i są prowadzone przez firmę archeologiczną Arkadia. Na początku prowadziła nadzór inna firma archeologiczna, ale po odhumusowaniu części przestrzeni inwestycyjnej okazało się, że odkryto obiekt archeo. oraz popielnice.

W wyniku tego konserwator zabytków nakazał przeprowadzenie badań archeo. na całości przestrzeni inwestycyjnej. Badaniom podlega obszar 19 arów. Stanowisko arche. nr 1 w Pysznicy było już badane m. in. przez prof. S. Czopka, który po drugiej stronie drogi zbadał ponad 700 popielnic.

Na badanym terenie uchwyciono skraj cmentarzyska, które prof. Czopek badał w latach 90 XX wieku. Odkryto i zadokumentowano również 10 obiektów, które jak się wydaje nie są wiązane z cmentarzyskiem, ale dopiero po opracowaniu zabytków pochodzących z wyeksplorowanych obiektów, będzie można coś więcej powiedzieć. Na cmentarzysku zarejestrowano około 20 popielnic ze spalonymi szczątkami ludzkimi. Popielnice są w różnym stopniu zachowane, więc możliwe, że ich liczba ulegnie zmianie. Na ten tydzień planowane jest wydobycie wszystkich popielnic i zakończenie badań.

Znalezione szczątki to ludności określanej jako grupa tarnobrzeska kultury łużyckiej. Datujemy to cmentarzysko za profl Czopkiem na 900/800-400 p.n.e - mówi archeolog - Edyta Anna Marek.

Jeżeli chodzi o obiekty inne, być może należy je wiązać z kulturą mierzanowicką, ponieważ kilka frag. naczyń z tego stanowiska także udało nam się znaleźć - dodaje Edyta Anna Marek.

Najciekawszym poza samymi popielnicami jest grocik wykonany z krzemienia, który został przepalony - w tej chwili trudno określić, czy intencjonalnie, czy też nie, ponieważ wydobyto go w trakcie doczyszczania ćwiartki ara poza obrębem obiektu (najpewniej został przeniesiony z innego miejsca w trakcie prac ornych - cały teren badań jest usiany śladami po oraniu pola).





































Komentarze czytelników (1)
  • Joanka (5 lat, 7 miesięcy temu)

    Nie wiem kto to pisał, ale więcej skrótów nie dało się wcisnąć w ten tekst?