obecnie
11° C
jutro
14° C
djkubus
Czy w święto Wszystkich Świętych odwiedzisz groby swoich bliskich?


Ostatnio na forum

 • Pracownia Tortów Artystycz...
  4117 wyświetleń
  5 odpowiedzi
 • Windows 7 czy 8. Proszę o ...
  7188 wyświetleń
  14 odpowiedzi
 • Jaką sieć i jaki telefon p...
  6872 wyświetleń
  10 odpowiedzi
 • Pieski
  736 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Warsztat samochodowy
  6124 wyświetleń
  4 odpowiedzi
 • Październik jak grudzień
  422 wyświetleń
  2 odpowiedzi
 • Do jakiego komisu w okolic...
  5736 wyświetleń
  8 odpowiedzi
Przejdź do forum

Kresy w pamięci stalowowolan

7 listopada 2019 12:24, autor: stalowawola.pl

Historia Polaków na Kresach ma szczególną wymowę i warto o niej przypominać. Dzięki Kresowianom mieszkającym w Stalowej Woli możemy poznać wiele interesujących, nieznanych faktów z terenów wschodnich województw II RP, które zostały zebrane na potrzeby wystawy Kresy moje, utracone. Ze wspomnień mieszkańców Stalowej Woli zorganizowanej przez Muzeum Regionalne. Inicjatywa jest ważnym działaniem muzealnym na rzecz zachowania i ochrony Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.
Wystawa przedstawia życie Polaków na terenach wschodnich województw w granicach II Rzeczypospolitej z perspektywy zwykłych ludzi, mieszkańców tamtych stron, którzy dzisiaj związani są ze Stalową Wolą. Ocalone nieliczne pamiątki mają dla nich nieocenioną wartość, bo przypominają o życiu na Kresach, o rodzinnym domu, krewnych i sąsiadach, pięknie tamtej ziemi, gdzie przyszło im się urodzić, mieszkać, uczyć się, gdzie ich ojcowie i dziadowie pracowali i walczyli o wolną Polskę.
Wystawa podzielona na kilka części opowiada o życiu codziennym na Kresach w przededniu wybuchu II wojny światowej oraz w trakcie jej trwania. Konflikt zbrojny całkowicie odmienił dotychczasowe życie Kresowian, dlatego wielka utrata jest nieodłącznym elementem ich wspomnień, czemu została poświęcona jedna część wystawy. Często są to bolesne i dramatyczne przeżycia, których nikt nie spisał, a niejednokrotnie mogłyby stać się kanwą scenariuszy filmowych.
Ekspozycję zamyka tematyka osobistego doświadczenia Kresów, które dla każdego Polaka będzie inne. Dla niektórych to rodzinne strony, dla innych tereny turystyczne, a dla jeszcze innych przestrzeń zupełnie nieznana. W tej części ekspozycji, głos otrzymali stalowowolanie znani w mieście z działań na rzecz przywracania pamięci o Kresach. Tłem dla wspomnień są muzealne dzieła malarskie, sztuka sakralna, użytkowa i pamiątkarska oraz ikonografia udostępniona przez polskie muzea i archiwa. Wystawa powstała przy współpracy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Klub w Stalowej Woli oraz wielu stalowowolan, którzy są związani z Kresami.
Wystawa czasowa czynna będzie w Muzeum Regionalnym od 12 listopada 2019 do
23 lutego 2020. Otwarciu ekspozycji, które już 12 listopada o godzinie 17.00, towarzyszyć będzie koncert w PSM I i II Stopnia im. I.J. Paderewskiego pt. Stanisław Moniuszko – 200 lat w wykonaniu Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego. Początek koncertu o godzinie 18.30.

Komentarze czytelników (0)
Do tej zawartości nie ma jeszcze komentarzy.